معاون اول رییس جمهور: طرح آبیاری دشت سیستان به نظام بهره برداری مناسب نیاز دارد
1399/10/18

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تکمیل طرح آبیاری 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان گفت: اینکه تصور کنیم با آبیاری این اراضی این منطقه به توسعه مورد نظر می‌رسد و چهره منطقه را آباد می‌کند درست نیست. باید کار‌های بزرگتری در زمینه‌های غیر از کشاورزی نظیر خدمات، تجارت و صنعت در این منطقه شکل بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از ایستگاه پمپاژ سردار شهید محبعلی فارسی اظهار داشت: منطقه سیستان منطقه بسیار مهمی است و مردم صبوری دارد که با سختی زندگی و از مرزها و کیان کشور حفاظت می کنند. هر چه برای این مردم کار کنیم نسبت به بزرگواری آنها باز هم کم است.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: طرح آبیاری دشت سیستان طرح بسیار بزرگی است که لازم است از همه متولیان و مجریان این طرح تشکر کنم. تاکنون 3700 میلیارد تومان در این طرح سرمایه گذاری شده که اگر بخواهیم با نرخ دلار امروز محاسبه کنیم، ارزش سرمایه گذاری انجام شده برای این طرح بیش از 24 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: هدف از اجرای طرح آبیاری دشت سیستان این بود که برای مردم این منطقه در فصل های خشک و سخت حداقل هایی برای زندگی فراهم کنیم که در شرایط سخت هم بتوانند کشاورزی داشته باشند و این امر نیازمند سرمایه گذاری های بزرگ بود.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه پیشنهادی در دولت تهیه شد و رییس جمهور آن را به مقام معظم رهبری ارائه کرد گفت: رهبر معظم انقلاب با این پیشنهاد موافقت کردند سپس اعتبارات این طرح کم شد و بعد از آن مجلس کمک کرد و اعتبارات بیشتری منظور شد و امروز تقریباً این طرح کامل شده است.

دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه باید حتماً در این اراضی کشت متناسب با این شرایط انجام شود خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی مهمترین مسئولیتش این است که یک الگوی کشت که درآمد کشاورزان را متناسب با این حجم سرمایه گذاری بالا ببرد در این منطقه طراحی کند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با تأکید بر اینکه این طرح نیازمند یک نظام بهره برداری است افزود: نظام بهره برداری به این معنا که هم از این مجموعه با این سرمایه گذاری انجام شده حفاظت کند و هم اینکه برای آینده توسعه این منطقه برنامه ریزی نماید.

تعداد مشاهده خبر5406 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal